Strona LO
mask
Start arrow Aktualności arrow Komunikaty arrow Spotkania z pisarzami - Anna Dziewit-Meller, Marcin Meller
Menu główne
Start
Aktualności
O nas
Polecamy
Zbiory
Nowości
Katalog on-line
Adresy stron
Wyszukiwarki
Galeria
Matura
Wyszukiwarka
Spotkania z pisarzami - Anna Dziewit-Meller, Marcin Meller Drukuj Email
Przypominamy
o cyklu  SPOTKAŃ Z PISARZAMI

Spotkanie z autorami książki "Gaumardżos! Opowieści o Gruzji"
 MARCINEM MELLEREM  i ANNĄ DZIEWIT-MELLER

w czwartek, 27 października, o godzinie 12:30   
 

 

 Spotkanie poprowadzi pisarka i dziennikarka pani Agnieszka Drotkiewicz

 

Anna Dziewit-Meller, ur. 1981, dziennikarka i reporterka. Autorka (razem z Agnieszką Drotkiewicz) książki „Głośniej! Rozmowy z pisarkami” oraz „Teoria trutnia i inne. Rozmowy z mężczyznami”. Swoje teksty publikowała m.in. w „Polityce”, „Wysokich Obcasach” i „Lampie”. W programie „Dzień Dobry TVN” i radiu Chillizet poleca dobre książki. W zespole Andy gra na gitarze i śpiewa.


 Marcin Meller, ur. 1968, historyk z wykształcenia. Od 1991 do 2003 reporter „Polityki”, jako jej wysłannik po raz pierwszy trafił do Gruzji; opisywał konflikty w Iranie, Czeczenii, byłej Jugosławii
 i w Afryce, w której spędził w sumie dwa lata. W latach 2000-2002 prowadził pierwszy w Polsce reality show „Agent”, a od 2005 do 2008 „Dzień Dobry TVN”. Obecnie redaktor naczelny „Playboya”, gospodarz „Drugiego Śniadania Mistrzów” w TVN24 i „Melliny” w Radiu Roxy.

KANON 
 

10 książek według Anny Dziewit-Meller

Salman Rushdie, Szatańskie wersety - twórczość tego pisarza odkryłam w liceum
i do dziś nieprzerwanie uważam go za jednego z najlepszych autorów świata. Poczucie humoru, ironia i totalny talent narracyjny, który obezwładnia czytelnika. Plus dotykanie tematów niezmiernie ciekawych i aktualnych - zwłaszcza w dzisiejszych czasach starcia cywilizacji wschodu i zachodu.
 2. Ryszard Kapuściński, Cesarz, wybieram Cesarza ale wcale nie jestem pewna, czy inne książki Kapuścińskiego nie powinny znaleźć się tutaj ex equo. Od jego reportaży zaczęła
się moja pasja czytania literatury non fiction
3. Michel Houellebecq, Cząstki elementarne - odkąd przeczytałam tę książkę a potem wszystkie kolejne jego powieści wciąż się zastanawiam czy można być jednocześnie nihilistą i moralistą. Jego książki na pewno ogromnie wpłynęły na całą literaturę europejską ostatnich lat, nie ma drugiego takiego jak MH.
 4. Paul Bowles, Pod osłoną nieba - powieść, którą przeczytałam przypadkiem, a która utkwiła we mnie na zawsze. Historia małżeństwa, które usiłuje dojść prawdy o sobie podczas afrykańskiej podróży, która staje się podróżą do człowieczeństwa.
 5. Marcin Świetlicki, Zimne kraje i inne tomy - jego wiersze towarzyszyły mi, gdy dojrzewałam i były ilustracją wielu ciekawych procesów zachodzących we mnie. Świetlicki ukształtował moje pokolenie czy mu się to podoba czy nie.
 6. Margaret Atwood, Kocie oko - wspaniała powieść wielkiej pisarki o tym, że zgodnie
z tezą Simone de Beauvoir kobietą się nie rodzimy lecz się stajemy. Historia artystki, która powraca do miejsc swego dzieciństwa, czyli do czasów okrucieństwa zadawanego małym kobietom przez inne małe kobiety.
 7. Julio Cortazar, Gra w klasy - dziś nie jestem w stanie czytać tej książki, tak wydaje mi się pretensjonalna, ale nie da się ukryć, że swego czasu zrobiła na mnie gigantyczne wrażenie i podobnie jak wiersze Świetlickiego stała się ważnym elementem procesu dojrzewania intelektualnego.
 8. Milan Kundera Księga śmiechu i zapomnienia - wielka szkoła czeskiego pisarstwa,
w którym o sprawach wielkich pisze się z odpowiednim dystansem i ironią, dzięki czemu stają się one naprawdę wielkie i ważne. Opowieści o zwykłych ludziach w obliczu historii - Praskiej Wiosny i jej konsekwencji.
 9 H. Ch. Andersen Baśnie czyli szkoła życia dla najmłodszych.
Syrenka zmienia się w pianę morską, dziewczyna co podeptała chleb źle kończy,
a dziewczynka z zapałkami umiera na mrozie. Wielka literatura drążąca podstawowe tematy, z którą przyszło mi się zapoznać odpowiednio wcześnie.
 10. A.A. Milne Kubuś Puchatek czyli pierwsza książka, którą
przeczytałam w całości i samodzielnie, a było to ponad 26 lat temu. Potem czytałam
ją jeszcze z 600 razy, więc jest to na pewno najlepiej znana mi książka.
 

10 książek według Marcina Mellera

 Wybrać 10 najważniejszych dla siebie książek? To jakaś makabra. No cóż, oto lista, co do której będę miał wątpliwości już sekundę po wysłaniu. Kolejność alfabetyczna, żebym nie musiał jeszcze dodatkowo zastanawiać się jak ułożyć autorów wewnątrz tej niemożliwej dziesiątki.
 
- Andrzej Bobkowski „Szkice piórkiem”
- Bohdan Cywiński „Rodowody niepokornych”
- Fiodor Dostojewski „Biesy”
- Aleksander Dumas „Hrabia Monte Christo”
- Witold Gombrowicz „Dzienniki”
- Milan Kundera „Żart” (ale jego tekst naj naj to dla mnie opowiadanie „Fałszywy autostop” z tomu „Śmieszne miłości”)
- Mario Vargas Llosa „Rozmowa w Katedrze”
- Edmund Niziurski „Adelo, zrozum mnie!”
- Gregory David Roberts „Shantaram”
- Leopold Tyrmand „Dziennik 1954”

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »