Strona LO
mask
Start arrow Aktualności arrow Komunikaty arrow Spotkania z pisarzami - Klementyna Suchanow
Menu główne
Start
Aktualności
O nas
Polecamy
Zbiory
Nowości
Katalog on-line
Adresy stron
Wyszukiwarki
Galeria
Matura
Wyszukiwarka
Spotkania z pisarzami - Klementyna Suchanow Drukuj Email

 

 

28 maja o godzinie 10 odbędzie się spotkanie z Klementyną Suchanow - redaktorką, tłumaczką, autorką "Argentyńskich przygód Gombrowicza" (2005) oraz "Królowej Karaibów " (2013)

Spotkanie poprowadzi pisarka i dziennikarka pani Agnieszka Drotkiewicz

 O książce "Królowa Karaibów"

 

 Klementyna Suchanow wyruszyła na Kubę, aby odnaleźć korespondencję będącą świadectwem przyjaźni łączącej poetę Virgilia Piñerę z Witoldem Gombrowiczem. Te poszukiwania pozwoliły jej dobrze poznać i przeszłość, i teraźniejszość kraju, nazywanego Perłą Karaibów. Opis rzeczywistości pełnej absurdów przeplata się tu z opowieścią o losach „czterech muszkieterów rewolucji": Fidela Castro, Ernesta Che Guevary, Camila Cienfuegosa i Hubera Matosa. Dowiemy się, jak to się stało, że przy życiu i przy władzy pozostał tylko jeden z nich. Poznamy narodziny wielkich ideałów i ich zmierzch. A przy tym liczne historie zdrad, losy żon, kochanek, prawowitych i nieprawowitych potomków.

Królowa Karaibów to książka wielowątkowa, łącząca elementy reportażu, biografii, eseju literackiego i kryminału z dreszczykiem. Ta mozaika tworzy złożony obraz kraju, który nie przestaje nas intrygować.
 Nie tylko Kuba, nie tylko Virgilio, cały świat przeżywa fascynację fotogenicznymi chłopcami z Sierra Maestra. Ich wizerunek jest tak inny od dotychczasowego wyobrażenia o tym, jak może wyglądać mąż stanu - zwykle stary, brzydki i gruby. Trend wyznaczali przecież Roosevelci, Churchille, Eisenhowerzy, Staliny, Chruszczowy, de Gaulle'e. Kubańscy brodacze wprowadzają nowy styl. Romantyczne długie włosy, nonszalancja, pewność siebie i muskulatura zamiast opasłych brzuchów.

 

KANON 10 książek wg KLEMENTYNY SUCHANOW

1. Witold Gombrowicz: Dzienniki
2. Swietłana Aleksijewicz: Wojna nie ma w sobie nic z kobiety
3. Małgorzata Szejnert: Wyspa Klucz
4. Juan Rulfo: Pedro Paramo
5. Ernesto Sabato: O bohaterach i grobach
6.Emmanuel Carrere: Limonow
7. Reinaldo Arenas: Zanim zapadnie zmierzch
8. Jędrzej Morawiecki, Bartosz Jastrzębski: Krasnojarsk Zero
9. John Dos Passos: trylogia USA
10. Mario Vargas Llosa: Miasto i psy

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »